ضمانت اصل بودن کالا با گارانتی تعویض یکساله!!
  • 0
  • 0

علائم شستشو روی لباس به چه معناست؟

علائم شستشو روی لباس

علائم شستشو روی لباس

دوام لباس یعنی حفظ رنگ، ثابت ماندن اندازه و ماندگاری کیفیت جنس آن بعد از شستشو، مهم ترین موضوع برای خریداران بویژه کسانی که پوشاک گران قیمت استفاده می کنند می باشد. توجه به علائم شستشو روی لباس می تواند تا حد بسیار زیادی تضمین کننده دوام لباس شما باشد. لیبل ها و تگ هایی که داخل لباس ها (مثل پشت یقه، داخل پیراهن و شلوار، کاپشن، کت و …) متصل شده اند، دارای علائمی هستند که به آنها علائم مراقب یا علائم شستشو می گویند. هر یک از این علائم معنی خاصی دارد که مشخص می کند هنگام شستشو و بعد از آن چطور باید با لباس خود رفتار کنید.

با دانستن معنی این علائم بین المللی میتوانید به بهترین روش لباسهایتان را شسته، خشک کرده و اتو نمایید. به همین منظور قصد داریم در این مقاله از بخش دانستنیهای لباس آنلاین شما را با این علائم و معانی آشنا کنیم:

چگونه معنی علائم مراقبت از لباس را بدانیم؟

از آنجایی علائم شستشو روی لباس باید برای همه قابل فهم باشد به جای نوشتاری بودن به شکل تصویر نمایان می‌شود. در زیر تمام این علامتها را با معنی دقیق آنها برایتان شرح می دهیم.  با مطالعه دقیق و بکار بردن مفهوم آنها در عمل، از ماندگار بودن کیفیت لباس مورد علاقه تان لذت ببرید.

علامت شستشو

یکی از علائم شستشو روی لباس، علامت شستشو است به شکل یک سطل آب نمایش داده می‌شود. درون این سطل درجه حرارت و یا نقاطی دیده می‌شود که مشخص می‌کند درجه ایده آل آب برای شستشوی این لباس چقدر است. اطلاعات بیشتر به شرح زیر است:

علائم شستشو روی لباس - شستشو با آب مجاز استعلامت سطل آب – یعنی شما میتوانید لباس را با آب بشویید – هم با دست و هم با ماشین لباسشویی

علائم شستشو روی لباس - شستشو با آب حداکثر 30 درجهعلامت سطل آب با عدد 30 – مشخص می‌کند شما باید این لباس را با حداکثر ۳۰ درجه سلسیوس یا ۸۵ درجه فارنهایت بشویید. اگر ماشین لباسشویی شما درجه مشخصی ندارد بهترین حالت این است که لباس را در آب سرد بشویید که احتمالا در تنظیمات لباسشویی با گزینه «Cold Water» مشخص است. در برخی موارد (استاندارد آمریکایی) به جای 30، یک نقطه گذاشته می شود.

علائم شستشو روی لباس - شستشو با آب حداکثر 40 درجهعلامت سطل آب با عدد 40 – مشخص می‌کند شما باید این لباس را با حداکثر 40 درجه سلسیوس یا 100 درجه فارنهایت بشویید. این درجه ممکن است در تنظیمات ماشین لباسشویی با گزینه «Warm» مشخص شده باشد. در برخی موارد به جای 40، دو نقطه گذاشته می شود.

علائم شستشو روی لباس - شستشو با آب حداکثر 50 درجهعلامت سطل آب با عدد 50 – مشخص می‌کند شما باید این لباس را با حداکثر 50 درجه سلسیوس یا 120 درجه فارنهایت بشویید. این درجه ممکن است در تنظیمات ماشین لباسشویی با گزینه «Hot» مشخص شده باشد. در برخی موارد به جای 50، سه نقطه گذاشته می شود.

علائم شستشو روی لباس - شستشو با آب حداکثر 60 درجهعلامت سطل آب با عدد 60 – مشخص می‌کند شما باید این لباس را با حداکثر 50 درجه سلسیوس یا 120 درجه فارنهایت بشویید. در برخی موارد به جای 60، چهار نقطه گذاشته می شود.
این علامت تا شش نقطه ادامه خواهد داشت که هر نقطه بیانگر ۱۰ درجه دمای گرمتر (به سلسیوس) و تقریبا ۲۰ درجه گرمتر(فارنهایت) را مشخص می‌کند. اما پرکاربردترین علائم شستشو روی لباس علامت‌های یک تا سه نقطه خواهند بود.

علائم شستشو روی لباس - شستشو فقط با دستعلامت سطل آب همراه با یک دست – بدین معنی است که این لباس باید با دست شسته شود و نباید آن را با ماشین لباسشویی شست.

علائم شستشو روی لباس - شستشو با آب مجاز نیستعلامت سطل آب همراه با ضربدر روی آن – بدین معنی است که این لباس نباید با آب شسته شود (چه با دست و چه با ماشین) و باید جهت شستشو آن را به خشکشویی داد.

علامت سفید کننده

یکی دیگر از علائم شستشو روی لباس علامت استفاده از سفید کننده به شکل یک مثلث است. این علامت مشخص می‌کند این لباس را می‌توانید با سفید کننده بشویید یا خیر. اطلاعات بیشتر به شرح زیر است:

علائم شستشو روی لباس - شستشو با سفید کنندهمثلث خالی – یعنی اینکه در صورت لزوم می‌توانید از سفید کننده استفاده کنید.

علائم شستشو روی لباس - شستشو با سفید کننده کلرین دارمثلث همراه علامت CL – یعنی فقط باید از سفید کننده کلرین دار استفاده کنید.

علائم شستشو روی لباس - سفید کننده بدون کلرینمثلث همراه با دو خط موازی – یعنی فقط باید از سفید کننده بدون کلرین استفاده کنید.

علائم شستشو روی لباس - سفید کننده ممنوع یا علائم شستشو روی لباس - سفید کننده ممنوعمثلث همراه با ضربدر روی آن – یعنی نباید از هیچ نوع سفیدکننده‌ای برای شستشوی لباس استفاده کنید.

علامت خشک کردن

الف – خشک کردن با ماشین

از دیگر علائم شستشو روی لباس علامت خشک کردن لباس به شکل یک دایره درون یک مربع است که شبیه یک ماشین لباسشویی می باشد. این علامت یعنی لباس شما با چه درجه‌ای باید خشک شود یا اصلا نیاز است از خشک کن لباسشویی برای خشک کردن آن استفاده شود یا خیر. اطلاعات بیشتر به شرح زیر است:

علائم شستشو روی لباس - خشک کنعلامت خشک کن – یعنی می توان جهت خشک کردن این لباس از خشک کن لباسشویی استفاده کرد.

علائم شستشو روی لباس - خشک کن با حرارت پایینعلامت خشک کن با یک نقطه – یعنی برای خشک کردن باید از درجه پایین خشک کن استفاده شود.

علائم شستشو روی لباس - خشک کن با درجه معمولیعلامت خشک کن با سه نقطه – یعنی می توان برای خشک کردن از درجه بالا (متوسط) خشک کن استفاده کرد.

علائم شستشو روی لباس - عدم استفاده از خشک کنعلامت خشک کن همراه یک ضربدر – یعنی نباید از خشک کن لباسشویی برای خشک کردن لباس استفاده کرد و باید در هوای آزاد خشک شود.

ب – خشک کردن در هوای آزاد

علائم شستشو روی لباس - خشک کردن در هوای آزادعلامت مربع – یعنی این لباس را در هوای آزاد خشک کنید.

علائم شستشو روی لباس - خشک کردن روی طنابعلامت مربع با یک کمان دایره – یعنی این لباس را می توانید در هوای آزاد روی بند (طناب) خشک کنید.

علائم شستشو روی لباس - خشک کردن در سطحعلامت مربع و یک خط افقی – یعنی این لباس را در یک محل مسطح پهن کنید تا خشک شود (روی طناب نیاندازید).

علائم شستشو روی لباس - خشک کردن بدون چلاندنعلامت مربع و سه خط عمودی – یعنی این لباس را بدون چلاندن در هوای آزاد خشک کنید.

علائم شستشو روی لباس - خشک کردن در سایهعلامت مربع و دو خط مورب موازی – یعنی این لباس را در سایه خشک کنید.

علائم شستشو روی لباس - خشک کردن در سایه روی طنابعلامت مربع با دو خط مورب موازی و یک کمان دایره – یعنی این لباس را روی بن (طناب) در سایه خشک کنید.

علائم شستشو روی لباس - خشک کردن مسطح در سایهعلامت مربع با دو خط مورب موازی و یک خط افقی – یعنی این لباس را در جای مسطح و در سایه پهن و خشک کنید.

علائم شستشو روی لباس - خشک کردن بدون چلاندن در سایهعلامت مربع با دو خط مورب موازی و سه خط عمودی – یعنی این لباس را بدون چلاندن در سایه خشک کنید.

 

علامت اتو کشیدن

یکی دیگر از علائم شستشو روی لباس علامت اتو کشیدن است که کاملا شبیه به یک اتو می باشد و اینجا هم از نقطه برای مشخص کردن درجه حرارت اتو استفاده شده است. اطلاعات بیشتر به شرح زیر است:

علائم شستشو روی لباس - اتو کشیدنعلامت اتو – یعنی می توانید این لباس را اتو بزنید.

علائم شستشو روی لباس - اتو کشیدن در حرارت پایینعلامت اتو همراه با یک نقطه – یعنی برای اتو کشیدن این لباس از پایین‌ترین درجه حرارت اتو (low) استفاده کنید.

علائم شستشو روی لباس - اتو کشیدن در حرارت متوسطعلامت اتو همراه با دو نقطه – یعنی برای اتو کشیدن این لباس حداکثر از حد متوسط درجه حرارت اتو (Medium) استفاده کنید.

علائم شستشو روی لباس - اتو کشیدن در حرارت بالاعلامت اتو همراه با سه نقطه – یعنی برای اتو کشیدن این لباس می توانید از بالاترین حد درجه حرارت اتو (High) استفاده کنید.

علائم شستشو روی لباس - اتو نزنیدعلامت اتو همراه با یک ضربدر – یعنی این لباس را نباید اتو بکشید.

علائم شستشو روی لباس - اتوی بدون بخارعلامت اتو همراه با دو خط عمودی و یک ضربدر – یعنی هنگام اتو کشیدن این لباس نباید از بخار استفاده شود.

علامت خشکشویی

علامت خشکشویی یکی دیگر از علائم شستشو روی لباس است و به شکل یک دایره می باشد که درون آن حروف انگلیسی جهت معانی گوناگون نوشته شود. اطلاعات بیشتر به شرح زیر است:

علائم شستشو روی لباس - شستشوی حرفه ای خشکشوییعلامت دایره – یعنی این لباس را جهت شستشو به خشکشویی بدهید.

علائم شستشو روی لباس - خشکشویی با محلول هیدروکربنعلامت دایره و حرف F – یعنی خشکشویی این لباس باید فقط با محلول هیدروکربن انجام شود.

علائم شستشو روی لباس - خشکشویی ملایم با محلول هیدروکربنعلامت دایره و حرف F و یک خط زیر دایره – یعنی خشکشویی این لباس باید فقط با محلول هیدروکربن و به صورت ملایم انجام شود.

علائم شستشو روی لباس - شستشوی خیلی ملایم با محلول هیدروکربنعلامت دایره و حرف F و دو خط زیر دایره – یعنی خشکشویی این لباس باید فقط با محلول هیدروکربن و به صورت خیلی ملایم انجام شود.

علائم شستشو روی لباس - خشکشویی با محلول تتراکلورو اتیلنعلامت دایره و حرف P – یعنی خشکشویی این لباس باید فقط با محلول تتراکلورو اتیلن انجام شود.

علائم شستشو روی لباس - خشکشویی ملایم با محلول تتراکلورو اتیلنعلامت دایره و حرف P و یک خط زیر دایره – یعنی خشکشویی این لباس باید فقط با محلول تتراکلورو اتیلن و به صورت ملایم انجام شود.

علائم شستشو روی لباس - خشکشویی خیلی ملایم با محلول تتراکلورو اتیلنعلامت دایره و حرف P و دو خط زیر دایره – یعنی خشکشویی این لباس باید فقط با محلول تتراکلورو اتیلن و به صورت خیلی ملایم انجام شود.

علائم شستشو روی لباس - خشکشویی نشودعلامت دایره و یک ضربدر – یعنی نباید این لباس نباید در خشکشویی شسته و تمیز شود.

علائم شستشو روی لباس - مرطوب شوییعلامت دایره و حرف W – یعنی این لباس باید به صورت مرطوب در خشکشویی تمیز شود.

علائم شستشو روی لباس - مرطوب شویی ملایمعلامت دایره و حرف W و یک خط زیر دایره – یعنی این لباس باید به صورت مرطوب و به شکل ملایم در خشکشویی تمیز شود.

علائم شستشو روی لباس - مرطوب شویی خیلی ملایم علامت دایره و حرف W و دو خط زیر دایره – یعنی این لباس باید به صورت مرطوب و به شکل خیلی ملایم در خشکشویی تمیز شود.

علائم شستشو روی لباس - مرطوب شویی نشودعلامت دایره توپر و یک ضربدر – یعنی این لباس نباید به صورت مرطوب در خشکشویی تمیز شود.

علائم شستشو روی لباس - خشکشویی بدون بخارعلامت دایره و یک خط کج – یعنی خشکشویی لباس نباید با بخار همراه باشد.

علائم شستشو روی لباس - خشکشویی با هر محلولی مجاز استعلامت دایره و حرف A – یعنی این لباس با هر شوینده‌ای قابل شستشو است.

 

 

در تصویر زیر کلیه علائم شستشو روی لباس را با معنی آن خواهید دید:

معنی علائم شستشو روی لباس

با رعایت اصول اولیه مراقبت از لباس، از آسیب دیدن آنها جلوگیری کرده و حداکثر استفاده را از لباس مورد علاقه تان بکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *