ضمانت اصل بودن کالا با گارانتی تعویض یکساله!!
  • 0
  • 0

10 مورد از تاثیرات شگفت انگیز لباس در روحیه شما

تاثیر شگفت انگیز لباس در تغییر روحیه

آیا تاکنون به تاثیرات شگفت انگیز لباس فکر کرده اید؟ انتخاب لباس مناسب و زیبا در شرایط مختلف می تواند به صورت غیر منتظره ای شما را تحت تاثیر قرار داده و حس شما را تغییر دهد. 10 تاثیر باور نکردنی لباس در تغییر روحیه انسان را با هم میخوانیم:

لباس شما می تواند به شما احساس قدرت دهد

تاثیر لباس در روحیه - قدرت کراوات

براساس مطالعاتی که در روانشناسی اجتماعی و علوم شخصیت منتشر شده است، اصطلاح “قدرت کراوات” کاملا واقعی است. محققان یک سری آزمایشات پنجگانه روی تعدادی از افراد که لباس کار رسمی پوشیده بودند انجام دادند که توانایی پردازش شناختی آنها را به چالش بکشند. کسانی که لباس رسمی پوشیده بودند نسبت به همتایان خود با لباس معمولی، احساس قدرت و کنترل بیشتری داشتند و این از نتایج تاثیر لباس در روحیه افراد است.

لباس شما باعث می شود بهتر فکر کنید

تاثیر لباس در روحیه - لباس و بهتر فکر کردن

علاوه بر احساس قدرت بیشتر، این مطالعه همچنین نشان داد افرادی که لباس رسمی می پوشند می توانند کاملا مستقل از هر چیز بطور قابل ملاحطه ای  سریع تر فکر کنند و ایده های خلاقانه تری داشته باشند. دانشمندان به این نتیجه رسیدند كه لباس شما می تواند برداشت تان از اشیاء، افراد و وقایع اطراف شما را تغییر دهد و ایده های تازه و دیدگاه جدید در شما بوجود آورد.

لباس شما باعث می شود سخت تر اما با حس آرامش تمرین کنید

تاثیر لباس در روحیه - لباس ورزش قرمز

ورزشکاران با لباس قرمز در مسابقات المپیک 2004 نسبت به رقبای خود با لباسهای آبی رنگ در مسابقات به موفقیت ها و پیروزی های بیشتری رسیدند. این موضوع محققان را بر آن داشت که بررسی کنند که آیا این فقط یک تصادف بوده یا چیز خاصی در مورد رنگ قرمز وجود دارد. نتیجه این مطالعات که در مجله ژورنال ورزش و روانشناسی ورزش منتشر شده است، نشان می دهد افرادی که با لباس قرمز ورزش می کنند می توانند وزنه های سنگین تری را بلند کنند و ضربان قلب متوسط بالاتری نسبت به دیگران داشته باشند. همچنین نشان می دهد که آنها تحت فشار یکسان تمرینات، سخت تر از افرادی که آبی پوشیده اند تمرین می کنند. اما قبل از اینکه تمام لوازم و لباسهای تمرین آبی خود را دور بیاندازید، در جریان باشید که محققان کاملا به جمع بندی نرسیدند که ورزشکاران با لباس قرمز غالبا پیروز می شوند. بهتر است کشف کنید که رنگ و مدل لباس شما در مورد شما چه چیز دیگری می گوید و چه تاثیری در نوع تمرین کردن و کسب موفقیت های ورزشی تان دارد.

لباس شما می تواند شما را باهوش تر کند

تاثیر لباس در روحیه - لباس شما را باهوش تر می کند

با توجه به مطالعاتی که نتایج آن در مجله روانشناسی اجتماعی تجربی (Journal of Experimental social Psychology) منتشر شده است، پوشیدن لباس هایی که با شغل مرتبط است ، مانند لباس پزشکی یا یونیفرم خلبانی، نه تنها ممکن است شما را باهوش تر جلوه دهد بلکه ممکن است باعث شود شما نیز باهوش تر عمل کنید. محققان لباس های آزمایشگاه پزشکی را به افرادی (که هیچکدام از آنها پزشک نبودند) دادند و سپس از آنها خواستند که یک سری کارهای پیچیده انجام دهند. کسانی که در لباس سفید بودند، نسبت به افرادی که لباس خلبانی پوشیده بودند، به طور قابل توجهی مرتکب اشتباهات کمتری شدند. دانشمندان سپس آزمایش را تکرار کردند اما این بار لباس های آزمایشگاهی را به همه شرکت کنندگان دادند. با این حال، آنها به نیمی از مردم گفتند که آنها لباس های پزشکی هستند و به نیمی دیگر گفتند که آنها لباس نقاشی هستند. باز هم افرادی که “لباس های پزشکی” پوشیده بودند در تست ها بهتر عمل کردند. این نشان می دهد نه تنها لباس شما، بلکه تفکر شما در آن لباس بسیار مهم و قابل توجه است.

لباس شما می تواند باعث تمرکز بهتر شما شود

تاثیر لباس در روحیه - تمرکز بهتر

توانایی تمرکز بر روی یک کار، به ویژه هنگامی که موضوعی حساس و البته خسته کننده است، نیمی از مسیر موفقیت در بسیاری از مشاغل می باشد. مطالعه روی لباس های آزمایشگاهی نشان داد افرادی که لباس های پزشکی را پوشیده اند (افراد باهوشتر)، قادر به تمرکز بهتر و طولانی تر نسبت به کسانی بودند که فکر می کردند فقط یک لباس نقاشی را به تن دارند. محققان توضیح دادند كه این به دلیل آن است که ما مثلا می دانیم یک فیزیکدان تمایل به مراقبت، سخت گیری و توجه دارد پس بنابراین وقتی مانند یک فیزیکدان عمل می كنیم برخی از این خصوصیات را تجسم می كنیم – تقریباً گویی می خواهیم مطابق انتظارات آنچه بر تن داریم عمل کنیم. آیا این از تاثیرات شگفت انگیز لباس نیست؟

لباس شما می تواند کمک راهتان باشد

تاثیر لباس در روحیه - یافتن مسیر

این برای کسانی است که از بحث راجع به قیمت خودرو یا مذاکره درباره قرارداد یک خانه نفرت دارند. (مگر همه اینگونه نیستند؟) طبق تحقیقات منتشر شده در مجله روانشناسی تجربی ، لباس شما می تواند شما را به یک استدلال برساند. در این آزمایش افراد به سه گروه تقسیم شدند: گروه اول کت و شلوار به تن کردند، گروه دوم بلوز و شلوار راحتی پوشیدند، و گروه سوم اجازه داشتند لباس شخصی خود را بپوشند. سپس در وضعیتی قرار گرفتند که مجبور به مذاکره شوند. افرادی که لباس بهتری به تن داشتند، مرتباً کسانی را که لباس معمولی پوشیده بودند، به دام می انداختند. جالبتر اینکه مردان با لباس های عادی، در حقیقت سطح تستوسترون پایین تری را نشان می دادند که باعث کاهش پرخاشگری آنها می شد.

لباس شما می تواند شما را صادق تر کند

تاثیر لباس در روحیه - صادق باشید

براساس یک مطالعه در دانشگاه هاروارد که در زمینه روانشناسی منتشر شده، ممکن است یک عارضه جانبی مخفی هنگام پوشیدن لباس های کپی و جعلی (فیک) وجود داشته باشد. محققان به تعدادی از افراد عینک آفتابی جدید لوکس دادند. به نیمی از گروه گفتند که آنها اصل و به نیمی دیگر گفته شد که آنها جعلی هستند. کسانی که عینک جعلی داشتند بیشتر در طول بازی که بعد از آن انجام دادند تقلب می کردند و نسبت به سایر بازیکنان نیز ابراز تردید می کردند. به نظر می رسد پوشیدن لباس های کپی و غیر اصل ممکن است در شما احساسی شبیه فیک بودن بوجود آورد و ممکن است باعث شود فرض کنید دیگران نیز جعلی هستند.

لباس شما می تواند باعث ورزش کردن شما شود

تاثیر لباس در روحیه - لباس و ورزش

آیا می خواهید ورزش کنید اما انگیزه لازم را ندارید؟ محققان می گویند ابتدا لباس زیبا و مناسب ورزش بپوشید. پوشیدن یک شورت مخصوص دویدن و یک کفش راحت اولین قدم برای انجام یک ورزش راحت در اول صبح است. دیدن خودتان در یک مکان ورزشی، می تواند به شما انگیزه بدهد که در مسیر بازگشت به خانه از محل کار به یک باشگاه بدنسازی بروید. دکتر آدام، دکترای تحقیق دانشگاه شمال غربی و محقق آزمایش پیراهن آزمایشگاهی پزشکی می گوید: “اینها همه نشان دهنده یک معنی سمبلیک است که: شما به یک لباس خاص وابسته هستید. من فکر می کنم عاقلانه است که وقتی لباس ورزشی می پوشید، فعال تر می شوید و به احتمال زیاد به ورزشگاه رفته و تمرین می کنید”. این هم یکی دیگر از عجایب تاثیر لباس در روحیه ما.

لباس شما می تواند شما را دلگرم کند

تاثیر لباس در روحیه - دلگرمی

آیا شما لباس می پوشید تا روحیه تان را منعکس کند یا لباس می پوشید تا روحیه تان تغییر کند؟ محققین دانشگاه کوئینزلند طی مصاحبه هایی این سوال را از تعدادی از مردم پرسیدند و چگونگی انتخاب لباس توسط آنها را بررسی کردند تا به نتیجه برسند. پاسخ چیست؟ اغلب اوقات، لباسی که می پوشیم را بر اساس حسی که در ما به وجود می آورد و یا بر اساس چیزی که دوست داریم دیگران درباره احساس ما فکر کنند انتخاب می کنیم. مثلا لباس شاد میپوشیم و لبخند می زنیم تا شاد به نظر برسیم در حالیکه ممکن است آن روز حال خوبی نداشته باشیم. و این نتیجه خوبی دارد، بخصوص زمانیکه لباس ما خاطرات خوشی از گذشته برایمان به ارمغان بی آورد. و این یکی دیگر از تاثیرات شگفت انگیز لباس است.

لباس شما می تواند باعث کاهش وزن شما شود

تاثیر لباس در روحیه - لاغر شدن

پوشیدن یک شلوار مناسب، محکم بستن کمربند، یا حتی گره زدن نوار به دور کمر در زیر لباس می تواند به شما یک سیگنال ناخودآگاه بدهد تا به محض سیر شدن از خوردن غذا خودداری کنید. والری اورسونی در بخشی از توضیحات خود در رابطه با تناسب اندام می گوید: “تعدادی از زنان فرانسوی هنگام بیرون رفتن برای شام، روبانی را زیر لباس و به دور کمر خود می بستند.” “این امر آنها را از میزان پرخوری آگاه می کرد – به خصوص زمانی که با آغاز شب احساس می کردند روبان تنگ تر شده است!” – در حقیقت حس پوشیدن لباس زیبا و اندازه، به شما انگیزه بهتری جهت توجه به تناسب اندامتان می دهد.

شما هم به این تاثیرات شگفت انگیز لباس در تغییر روحیه خود اعتقاد دارید؟

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *